MSN

20.04.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Vineri, 21 aprilie, de praznicul “Izvorul Tămăduirii”, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii Maglavit din judeţul Dolj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Băile Olăneşti, Protoieria Râmnicu Vâlcea, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji împreună cu Preasfinţitul Părinte Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române din Ungaria, la Mănăstirea Gura Motrului, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală “Înălţarea Domnului” din Slatina, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Mănăstirea “Naşterea Maicii Domnului”- Crişan din Episcopia Devei şi Hunedoarei.

Sâmbătă, 22 aprilie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Gheorghe”- Prisaca de lângă Craiova.

În Duminica a 2–a după Sfintele Paşti (a Sfântului Apostol Toma) şi ziua de prăznuire a Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, purtătorul de biruinţă (23 aprilie), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica “Izvorul Tămăduirii” din Băileşti, judeţul Dolj, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Catedralei episcopale “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Caransebeş, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Gostavăţu II, Protoieria Corabia, judeţul Olt.

Preot Gheorghe Cioiu