MSN

19.05.2017 – Oaspeţi dragi la Paraclisul „Sfântul Ilie” din Craiova

Peste 150 de copii de la Grădinița „Sfânta Lucia” din Craiova au vizitat, săptămâna aceasta, Paraclisul Mitropolitan „Sfântul  Prooroc Ilie Tesviteanul” din Craiova. Prezenţa celor mici în sfântul locaş s-a datorat unei activităţi programate în cadrul programului „Școala Altfel”. Micuţii, însoțiți de educatoare, au fost întâmpinați de preoții slujitori la acest sfânt locaș, care le-au vorbit despre semnificația și importanța Sfintei Cruci și a rugăciunii. În continuare, preșcolarii au vizionat un film despre pildele din Sfânta Scriptură. La final, copiii au primit dulciuri și au fost miruiți. „A devenit o tradiție să organizăm astfel de acțiuni, prin care să îi aducem pe copii la biserică în grupuri organizate, prin parteneriate cu unitățile de învățământ. Totul a început cu mai bine de 5 ani în urmă, când am gândit să ducem mai departe tradiția de a vopsi ouă în Săptămâna Patimilor. Atunci am inițiat o întâlnire cu o grupă de copii de la Grădiniţa Sfânta Lucia și am încondeiat ouă în Biserica Sfântul Ilie din Joia Mare. Copiii au fost foarte încântați de participarea la acest eveniment, fapt pentru care ne mobilizam ca an de an să-i avem în mijlocul nostru”, a subliniat pr. Cătălin Corobea, slujitor la acest sfânt locaș.

Gabriela Firu