MSN

19.05.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a 6-a după Sfintele Paşti (a Orbului din naştere, Ioan 9, 1-38) şi în ziua de prăznuire a Sfinţilor Mari Împăraţi, întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica “Sfinţii Împăraţi” din Târgu Jiu. Sfânta Liturghie va fi precedată sâmbătă seara, după săvârşirea Vecerniei cu Litie, de o procesiune cu icoana Sfinţilor Împăraţi pe străzile centrale ale oraşului. Momentele liturgice au loc în atmosfera de sărbătoare prilejuită de Zilele municipiului Târgu Jiu, care se desfăşoară în perioada 15 – 21 mai, pentru cinstirea Ocrotitorilor spirituali ai urbei de pe Jiu.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la hramul Mănăstirii Hurezi, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mănăstirii Topolniţa, judeţul Mehedinţi, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Dranovăţu, comuna Găneasa, judeţul Olt, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Pietroasa, comuna Suteşti, judeţul Vâlcea.

Preot Gheorghe Cioiu