MSN

30.06.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a 4-a după Rusalii, 2 iulie 2017 (Vindecarea slugii sutaşului, Matei 8, 5-13), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Parohia Scoarţa, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Surpatele, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va săvârși Sfânta Liturghie și slujba de resfințire a Bisericii din Parohia Jirov, judetul Mehedinți, Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală “Învierea Domnului” din municipiul Slatina, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia General Berthelot din Episcopia Devei si Hunedoarei.

Preot Gheorghe Cioiu