MSN

07.07.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

În Duminica a 5 – a după Rusalii, 9 iulie 2017 (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei, Matei 8, 28-34;9,1), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Sfântul Ioan Botezătorul” din Parohia Dobriţa, comuna Runcu, Protoieria Târgu Jiu Nord, judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Biserica din Parohia Dozeşti, comuna Fârtăţeşti, Protoieria Drăgăşani, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală cu hramurile „Învierea Domnului” şi „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Părinte Emilian Lovişteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, va sluji la Paraclisul arhiepiscopal “Toţi Sfinţii” din Râmnicu Vâlcea.

Preot Gheorghe Cioiu