MSN

31.07.2017 – Maica Stareţă Evghenia Stavrofora, pomenită la un an de la trecerea la ceruri

IPS Părinte Irineu a fost prezent sâmbătă, 29 iulie, la Mănăstirea Polovragi, în judeţul Gorj. Cu acest prilej, IPS Părinte a săvârşit slujba Parastasului, la sorocul de un an de la trecerea la Domnul a maicii stareţe Evghenia Vaida Stavrofora. „Toţi suntem cuprinşi în Planul Lui Dumnezeu şi niciunul dintre noi nu este lăsat în afară. Sufletele drepţilor sunt în mâna Domnului, sunt în Planul Său şi de fiecare dată, când ne rugăm unii pentru alţii, nu facem altceva decât să-i purtăm pe toţi în dragostea noastră. Nu este o simplă amintire, parastasul de astăzi. Este o pomenire, nu departe şi de amintirea pe care noi ne-o facem despre cei dragi, care au plecat dintre noi. Amintirea este un lucru firesc, un lucru natural, pentru că suntem înzestraţi cu raţiune şi cu logică interioară! Pentru aceasta, atunci când ne amintim de cineva, purtăm numele şi persoana acestuia înaintea noastră, înaintea ochilor noştri sufleteşti. Astfel, pomenirea este în interiorul nostru şi tot acolo se aşează şi persoanele pe care noi le iubim. Pe acestea le pomenim întotdeauna şi ne rugăm pentru ele ”, a spus IPS Părinte Mitropolit Irineu în cuvântul de învăţătură.

La finalul slujbei de pomenire, toţi cei prezenţi au participat la agapa frăţească, organizată în trapeza mănăstirii.

Prof. Vasile Gogonea