MSN

11.08.2017 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Duminica a 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului, Matei 17, 14-23), 13 august 2017

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Ierarh Nicolae” din Parohia Coşovenii de Sus, Protoieria Craiova Sud, judeţul Dolj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Cozia, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Biserica din Parohia Oreviţa, Protoieria Vânju Mare, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina.

Praznicul Adormirea Maicii Domnului, 15 august 2017

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii Tismana, judeţul Dolj.

Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Mănăstirii Polovragi, judeţul Gorj, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Ghioşani, comuna Morunglav, Protoieria Slatina I, judeţul Olt.

Praznicul Sfinţii Martiri Brâncoveni, 16 august 2017

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei şi Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, vor săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea Brâncoveni, judeţul Olt.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului şi Preasfinţitul Părinte Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, vor sluji la Mănăstirea Hurezi, judeţul Vâlcea.

Preot Gheorghe Cioiu