30.08.2017 – Posturi clericale vacante în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 25.08.2017 s-a hotărât scoaterea la concurs a următoarelor posturi clericale vacante:

1. 1. Postul de preot paroh la Parohia Glogova, Protoieria Tg. Jiu Nord, cu 210 de familii, categoria II B;
  2. 2. Postul de preot paroh la Parohia Calapăru, Protoieria Tg. Jiu Sud, cu 200 de familii, categoria III A;
  3. 3. Postul de preot slujitor la Parohia Sf. Calinic, Protoieria Craiova Sud, cu 4700 de familii, categoria I A.

De asemenea, s-a hotărât prelungirea perioadei de depunere a dosarelor pentru ocuparea următoarelor posturi clericale vacante:

1. 1. Postul de preot paroh la Parohia Bucovicior, Protoieria Craiova Nord, cu 170 de familii, categoria II C;
  2. 2. Postul de preot paroh la Parohia Urdiniţa, Protoieria Craiova Nord, cu 400 de familii, categoria III A;
  3. 3. Postul de preot paroh la Parohia Călugărei, Protoieria Băileşti, cu 250 de familii, categoria III B;
  4. 4. Postul de preot slujitor la Parohia Moţăţei I, Protoieria Băileşti, cu 580 de familii, categoria I B.

Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei, în perioada 25 august – 25 septembrie 2017.