MSN

01.09.2017 – Slujirile ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Sâmbătă, 2 septembrie, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Parohia Cernădia, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.

În Duminica a 13-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor răi, Matei 12, 33-44, 3 septembrie 2017), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramurile „Sfântul Vasile cel Mare” şi „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Parohia Copăcioasa, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Stânişoara, judeţul Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală cu hramurile “Învierea Domnului” şi “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Biserica din Parohia Teiş, oraşul Balş, Protoieria Slatina 2, judeţul Olt.

Preot Gheorghe Cioiu