MSN

04.09.2017 – IPS Părinte Mitropolit Irineu în mijlocul credincioşilor gorjeni: Biserici în haină de sărbătoare la Cernădia şi Copăcioasa


Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, a săvârşit sâmbătă, 2 septembrie, Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” din Parohia Cernădia, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj.  În Duminica a 13-a după Rusalii (Pilda lucrătorilor răi, Matei 12, 33-44, 3 septembrie 2017),  Mitropolitul Olteniei, a săvârşit Sfânta Liturghie şi slujba de resfinţire a Bisericii cu hramurile „Sfântul Vasile cel Mare” şi „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Parohia Copăcioasa, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj. La finalul Sfintei Liturghii au fost acordate Gramate de mulúmire din partea Mitropoliei Olteniei credincioșilor care s-au implicat în lucrările de înfrumusețare a celor două sfinte locașuri.


„Sfințirea de astăzi este o reînnoire a acestei biserici. Reînnoire din toate punctele de vedere. Ca o Casă a lui Dumnezeu, are nevoie, din când în când,  de această refacere, de această reîmpodobire a sfântului locaș, a picturii, a zidurilor, a acoperișului și a alor lucruri care țin de biserica noastră. Reînnoirea se înscrie și în lucrarea spirituală a acestei biserici, pentru că și biserica, zidul bisericii, construcția bisericii, ca orișicare altă clădire din lumea aceasta, are nevoie, din când în când, de o primenire, de o reînfrumusețare, de o reîmprospătare, și aceasta se face prin contribuția și lucrarea credincioșilor și apoi prin resfințirea, târnosirea acestei sfinte biserici. În rugăciunile noastre am cerut Duhului Sfânt să vină și să sfințească locașul acesta și să-l facă loc al lui Dumnezeu, așezământ al picioarelor Sale, pentru că Cel care este în ceruri are pământul așternut picioarelor Sale. Biserica este, în felul acesta, Casa Tatălui Ceresc zidită de Fiul și Sfințită de Duhul Sfânt. Este un locaș reînnoit și reîmprospătat pentru că și biserica, și credinciosul au nevoie întotdeauna de aceste binecuvântări cerești. Evident că biserica aceasta și toate bisericile sunt precum via pe care a sădit-o Tatăl cel Ceresc. Mântuitorul Iisus Hristos a zidit această biserică prin mâinile noastre. El este Acela care ne-a dat putere și curaj și ne-a îmbărbătat atunci când am slăbit în tăria noastră și în hotărârea noastră de a termina sfânt locașul acesta. Bine-nțeles că El este Acela care a primit Sfânta Biserică, a primit osteneala dumneavoastră și a înscris-o în ceruri, astfel că toți cei care ați lucrat aici veți primi răsplată la Înfricoșata Judecată atunci când Dumnezeu va da celor pe care i-a întărit și i-a ajutat să facă fapte bune în lumea aceasta. Prin urmare, sfințenia de aici se împărtășește tuturor. Căci în biserică sfințenia se comunică de la unul la altul așa cum lumina se comunică de la o lumânare la alta. Aceasta este din punct de vedere pământesc, ca să vedem noi lucrul acesta și să ne încredințăm că din punct de vedere duhovnicesc, spiritual, nevăzut, noi primim lumină de la Dumnezeu, Cel care ne luminează tuturor, pentru că El este Lumină, El a venit în lume ca să ne lumineze atât la minte, cât și la trupul nostru și cu toții să avem parte de lumina cerească atunci când ne vom reîntoarce din lumea aceasta în lumea veșnică ”, a subliniat Mitropolitul Olteniei.Gabriela Firu