MSN

04.09.2017 – Copiii de la Centrul social din Grădinari – Olt au vizitat Mănăstirea Hurezi

Un grup de 20 de copii din cadrul Centrului social multifuncțional din localitatea Grădinari – jud. Olt a vizitat săptămâna trecută Mănăstirea Hurezi, jud. Vâlcea, în cadrul unei excursii tematice susținute printr-un parteneriat cu Parohia Zăvideni și Școala Gimnazială Prundeni, jud. Vâlcea. Cu acest prilej, beneficiarii așezământului social al Arhiepiscopiei Craiovei au participat la o serie de activități care au avut ca temă „Pe urmele Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu” și au vizitat colecția muzeală de la sfânta mănăstire. Coordonatorul Centrului social, părintele Costea Romică, a subliniat că cei mici s-au bucurat sa afle despre viața, activitatea și ctitoriile Sfântului Constantin Brâncoveanu de la ghidul Mănăstirii. Totodată, părintele Romică a adăugat că la finalul excursiei, copiii au fost implicați în jocuri specifice vârstei.


Gabriela Firu