MSN

11.09.2017 – Şcoala de vară ACS, la final

Cursurile Şcolii de Vară „Artă, Cultură, Spiritualitate” (ACS), organizată de Facultatea de Teologie din Craiova în cadrul Proiectului Naţional Rosse, a luat sfârşit duminică, 10 septembrie. După o două săptămâni de cursuri, activităţi interactive şi experienţe practice, cei 25 de elevi olteni au încheiat periplul de iniţiere prin două vizite notabile. Prima dintre ele a fost la vechea vatră a Mănăstirii Coşuna, unde se află de asemenea şi Seminarul Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova. Cea de a doua s-a constituit ca un adevărat pelerinaj duhovnicesc la Mănăstirea Lainici, în judeţul Gorj. Aici au fost întâmpinaţi de părintele arhim. Ioachim Pârvulescu, stareţul cinstitului aşezământ monahal, care le-a prezentat specificul iconografic al celor două locaşuri de închinare. Aici tinerii au împărtăşit o experienţă duhovnicească aparte, închinându-se la moaştele Sfântului Cuvios Irodion şi la Icoana Maicii Domnului, aflate în biserica mare a mănăstirii. La finalul vizitei, elevii şi profesorii coordonatori au primit diplome de participare din partea organizatorilor şi cărţi duhovniceşti din partea mănăstirii.


Pr. Ioniţă Apostolache