MSN

29.09.2017 – Şcoala Gimnazială „Nicolae Romanescu” lansează programul „Şcoala după Şcoală”

Şcoala Gimnazială „Nicolae Romanescu” Craiova, local B, str. Vântului, nr. 3, găzduieşte luni, 2 octombrie, începând cu orele 10, deschiderea oficială a programului “Şcoala după Şcoală”.

Activitatea este organizată de către Şcoala Gimnazială „Nicolae Romanescu” în parteneriat cu Primăria Craiova, Inspectoratul Şcolar Judeţean Dolj, Palatul Copiilor Craiova, Asociaţia Terre des homes, Asociaţia Nicolae Romanescu şi Asociaţia Parent Project.

În cadrul deschiderii, unitatea de învăţământ îşi va prezenta oferta pentru programul “Şcoala după Şcoală” care, din această toamnă, se va desfăşura într-un spaţiu modern, dotat după ultimele standarde în ceea ce priveşte mobilierul şi mijloacele multimedia. Elevii vor desfăşura câteva activităţi care să creeze o imagine de ansamblu asupra modului în care se va derula programul în anul şcolar 2017-2018.

Sunt înscrişi în program 50 de copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 10 ani, care vor fi organizaţi în 3 grupe: clasa pregătitoare, clasele I şi a II-a, respectiv clasele a III-a şi a IV-a ale ciclului primar. Ei vor beneficia, după terminarea orelor de curs, de supraveghere si îndrumare în efectuarea temelor, de activităţi de susţinere şi dezvoltare personală şi de activităţi fizice şi de mişcare. În acest fel ne propunem să oferim oportunităţi de învăţare formală şi nonformală pentru consolidarea competenţelor, învăţare remedială şi accelerare a învăţării prin activităţi educative, recreative şi de timp liber.


„Programul “Şcoala după Şcoală” al unităţii noastre va avea o durată medie de 4 ore pe zi. În cadrul activităţilor de susţinere şi dezvoltare personală, 20 de profesori ai Şcolii Gimnaziale „Nicolae Romanescu” şi ai Palatului Copiilor vor susţine activităţile: Atelierul fanteziei, Ecologie – Laboratorul lui Dexter, Machete/construcţii maşini, Protecţia mediului, Limba engleză prin joc, Sport, mişcare, sănătate, Tainele culorilor şi Muzică pentru copii. Aceste activităţi au rezultat în urma unei analize de nevoi realizate în anul şcolar trecut de către consiliul de administraţie al şcolii. Suntem deschişi către alte activităşţi propuse de părinţi, includerea acestora fiind analizată pe parcursul derulării programului de către Comisia de organizare şi derulare a programului SDS existentă la nivelul unităţii de învăţământ”, a subliniat prof. înv. primar Furnică Mihaela, purtător de cuvânt al Şcolii Gimnaziale „Nicolae Romanescu” .

Gabriela Firu