MSN

10.10.2017 – Evenimente cultural-educative pentru seminariştii craioveni

Elevii Seminarului Teologic „Sfântul Grigorie Teologul” din Craiova au luat parte în această perioadă la mai multe evenimente cultural-educative, organizate de conducerea şcolii. Astfel, săptămâna trecută, joi, 5 octombrie, cu ocazia Zilei Internaţionale a Educaţiei, în mijlocul seminariştilor craioveni a fost prezent prof. univ. dr. Bledar Ilia, decanul Facultății de Drept din Tirana, capitala Albaniei. Oaspetele Seminarului Teologic din Craiova a ținut o conferință cu titlul „Situația social-juridică a creștinilor ortodocși din Albania”. La final, delegaţia albaneză, în funte cu profesorul Bledar a primit o icoană din partea prof. dr. Ionuţ Pătularu, directorul Seminarului Teologic.

Cea de a doua conferinţă a fost organizată săptămâna aceasta, luni, 9 octombrie, fiind prilejuită de „Zilei Naţionale a Holocaustului”. Invitat la eveniment a fost prof. dr. Toma Rădulescu, reputat istoric şi cercetător craiovean. Tema aleasă a fost „Biserica Ortodoxă Română și evreii în perioada Holocaustului”. Prezentarea a fost împletită cu mărturiile personale, dar și cu date istorice și evocări de personalități verificabile. Atitudinea preoților și a ierarhilor români ortodocși față de evrei în acele momente de grea încercare a fost una cât se poate de creștinească, gest apreciat de către aceștia și mărturisit în public după acele momente. Îndemnul prof. Rădulescu către tinerii seminariști a fost acela de nu uita să ne rugăm pentru cei care au murit nevinovați și să veghem ca istoria să nu se repete. Întâlnirea s-a încheiat prin rostirea rugăciunii „Tatăl nostru” și prin cântarea Condacului „Apărătoare Doamnă”.

Pr. Ioniţă Apostolache