MSN

10.10.2017 – Grădinița „Floare de colț” din Craiova se pregăteşte de sfinţire

Grădiniţa „Floare de colţ” din Craiova va fi sfinţită joi, 12 octombrie. Slujba va fi săvârşită de un sobor de preoţi de la Centrul Eparhial, în frunte cu pr. Viorel Vlăducu, inspector în cadrul Sectorului Cultural. „Evenimentul se desfășoară în cadrul Proiectului educativ “Suflet curat”, ce are ca scop educarea copiilor în spiritual valorilor morale creștine (bunătatea, iubirea, iertarea, încrederea). Totodată, acest proiect își propune să le dea copiilor posibilitatea de a învăța și a vorbi despre credinţa, religia şi moştenirea lor creştină”. a subliniat prof. înv. Marilena Vidrașcu, din cadrul Grădiniței „Floare de Colț”. Tot cu acest prilej, copii Grădiniţei „Floare de Colţ” vor primi Sfânta Împărtăşanie. De asemenea, din partea Fundației „Cuvântul care Zidește”, directorul executiv Cristina Stamatoiu le va oferi copilașilor mai multe daruri: rechizite școlare și dulciuri. Programul va continua cu vizionarea expoziției tematice  „Frumusețile și bogățiile toamnei” și cu un moment artistic special, constând din cântece și poezii prezentate de copii.

Gabriela Firu