MSN

30.11.2017 – Noi duhovnici în Arhiepiscopia Craiovei

7 preoţi au primit duhovnicia miercuri, 29 noiembrie 2017, la Paraclisul mitropolitan „Toţi Sfinţii” din incinta Centrului eparhial al Arhiepiscopiei Craiovei. Slujba de hirotesie a fost săvârşită de către Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. La final, fiecare preot a primit câte o diplomă ce atestă hirotesia întru duhovnic, un molitfelnic şi o sfântă cruce.


„Să nu amânaţi niciodată mărturisirea păcatelor”

În cuvântul adresat proaspeţilor duhovnici, Mitropolitul Olteniei a subliniat împortanţa grijii pe care preotul duhovnic trebuie să o aibă permanent faţă de credincioşii pe care îi păstoreşte. „Ca preot duhovnic grija principală trebuie să-i vizeze pe credincioşii încredinţaţi spre păstorire. Ei trebuie să fie curăţiţi de păcate prin Sfintele Taine ale Bisericii, în primul rând prin Spovedanie. Aceasta să vă fie permanent preocuparea de bază, întrucât veţi da socoteală de creşterea lor duhovnicească înaintea lui Dumnezeu. Dar, pentru a-i putea îndruma cu înţelepciune pe drumul mântuirii, este nevoie ca, în primul rând dumneavoastră să aveţi duhovnci ca să vă mărturisiţi păcatele, să aveţi sfătuitori pentru a prelua din experienţa lor. De asemenea, este necesară multă stăruinţă în rugăciune şi în citirea cărţilor sfinte pentru a da sfat bun celor care vin la spovedanie şi să nu amânaţi niciodată mărturisirea păcatelor, nici pentru dumneavoastră, nici pentru enoriaşi, căci amânarea nu este decât o înşelătorie a diavolului care urmăreşte pierderea sufletelor”, a precizat IPS Părinte Irineu.


Au fost hirotesiţi duhovnici: pr. Călin Niţoaica – Parohia Bâlta, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj, pr. Ion Popescu – Parohia  Cărpiniş, Protoieria Târgu Cărbuneşti, judeţul Gorj, pr. Constantin Romario Corban – Parohia  Câineni, Protoieria Târgu Jiu Nord, judeţul Gorj, pr. Gabriel Pârvu – Parohia Glogova, Protoieria Târgu Jiu Nord, judeţul Gorj, pr. Bogdan Aurel Nedelcu -  Parohia Urdiniţa, Protoieria Craiova Nord, judeţul Dolj, pr.  Cătălin Chesnoiu – Parohia Calapăru, Protoieria Târgu Jiu Sud, judeţul Gorj şi pr. Gabriel Ionel Moangă – Parohia Coşovenii de Jos, Protoieria Craiova Sud, judeţul Dolj.

Preot Gheorghe Cioiu