MSN

05.12.2017 – Conferinţe ASCOR Craiova în Postul Naşterii Domnului

Asociaţia Studenţilor Creştini Ortodocşi (ASCOR), filiala Craiova organizează în perioada Postului Naşterii Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Irineu, o serie de conferinţe duhovniceşti, spre folosul credincioşilor din Cetatea Băniei. Prima dintre ele va avea loc joi, 7 decembrie, la Centrul de restaurare, conservare şi vizualizare al Facultăţii de Teologie din Craiova, şi-l va avea ca invitat pe medicul Pavel Chirilă. Evenimentul va debuta de la orele 18,00 în Aula „Mitropolit Nestor Vornicescu” a Centrului din strada Brestei, nr. 24.

Cel de al doilea eveniment,  organizat în colaborare cu Facultatea de Teologie din Craiova, este programat pentru data de 14 decembrie, în aceeaşi locaţie, de la orele 18,30. Cu acest prilej va conferenţia teologul Mihai Neamţu, pe tema „Vârstele iubirii”. Cu acest prilej, reputatul om de cultură va lansa lucrarea cu acelaşi nume („Vârstele iubirii”), publicată recent la Editura Doxologia din Iaşi.

pr. Ioniţă Apostolache