MSN

13.12.2017 – Festival de colinde şi tradiţii populare la Târgu Jiu

Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu” din Târgu Jiu va găzdui luni, 18 decembrie, începând cu ora 16.00, cea de-a şasea ediţie a Festivalului de Crăciun, intitulat „Tradiţii şi obiceiuri din bătrâni”. Organizat de Liceul Teologic „Sfântul Nicodim”, Colegiul Naţional „Spiru Haret”, Protoieriile Târgu Jiu Sud şi Târgu Jiu Nord şi Teatrul Dramatic „Elvira Godeanu”, Festivalul reuneşte cele mai cunoscute colinde, obiceiuri şi poezii de Crăciun, o scenetă religioasă şi la final, tradiţionalul Pluguşor.

Îşi vor da concursul pentru buna desfăşurare a programului muzical-artistic: Corul Liceului Teologic şi Corala preoţească „Nicofonis”, dirijate de arhid. prof. Nicuşor Lăzărică, Corul „Ad Astra” al Colegiului Naţional Spiru Haret, drijat de prof. Laurenţiu Popescu şi Trupa de teatru „Nicologos”, pregătită de prof. Mirela Popescu. Spectacolul se va încheia cu premierea elevilor care au obţinut rezultate de excepţie la olimpiadele şi concursurile naţionale şcolare în anul 2017.

Pr. Gheorghe Cioiu