MSN

05.01.2018 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Praznicul Botezul Domnului (Boboteaza) – 6 ianuarie 2018

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie şi slujba de sfinţire a Aghiasmei Mari la Catedrala mitropolitană „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Catedrala arhiepiscopală „Sfântul Ierarh Nicolae” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei va sluji la Catedrala episcopală “Învierea Domnului” din Drobeta Turnu Severin; după Sfânta Liturghie se va pleca în procesiune până la portul de la Dunăre, unde va fi săvârşită slujba Aghiasmei Mari, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală „Înălţarea Domnului” din Slatina.

Duminica după Botezul Domnului şi praznicul Soborul Sf. Prooroc Ioan Botezătorul, 7 ianuarie 2018

Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Paraclisul mitropolitan „Sfânta Treime” din Craiova.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la hramul Bisericii “Sfântul Ioan Botezătorul” din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la hramul Bisericii “Sfântul Ioan Botezătorul”- Grecescu din Drobeta Turnu Severin, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la hramul Bisericii “Sfântul Ioan Botezătorul” din Corabia, judeţul Olt.

Preot Gheorghe Cioiu