MSN

07.02.2018 – A început Concursul „Unirea: libertate şi unitate” în Arhiepiscopia Craiovei


Școala Gimnazială din Vârvoru de Jos, judeţul Dolj, a găzduit marţi, 6 februarie 2018, o întrunire a Grupului Parohial de Tineri, coordonați de preotul Ionel Marcu, de la Parohia „Sfânta Tatiana” – Ciutura şi de doamna profesoară Maria Mitrea. Întâlnirea a avut loc în cadrul Concursului Naţional Cultural-Artistic „Unirea: libertate şi unitate”, un proiect educațional derulat la nivelul Patriarhiei Române, la iniţiativa şi cu binecuvântarea Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, cu prilejul Anului omagial al unității de credință și de neam, dar și a Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918. Cu acest prilej, elevii au prezentat lucrări la Secțiunea literară și cea artistică ale concursului. Aceste realizări vor intra în compeţiţie cu alte lucrări la nivelul protopopiatelor și la nivelul eparhial. În data de 21 mai 2018, la zi de prăznuire a Sfinților Împărați Constantin și Elena, echipa și proiectul care a obținut Premiul I la nivelul eparhial al fiecărui județ va fi premiată la nivel național. Conform Regulamentului de desfășurare a acestui concurs, Arhiepiscopia Craiovei va trimite la nivel național câte un reprezentant al fiecărui județ al eparhiei, respectiv locul I pentru județul Dolj și locul I pentru județul Gorj. Ceremonia de decernare a premiilor va avea loc la Catedrala patriarhală din București. Concursul are ca scop cultivarea dragostei de ţară şi de biserică, precum şi de a-i educa pe tineri în sensul respectării valorilor tradiţionale şi a afirmării propriei identităţi religioase, culturale şi naţionale.

Preot Gheorghe Cioiu44