MSN

12.04.2018 – Slujiri ale ierarhilor din Mitropolia Olteniei

Vineri, 13 aprilie, de praznicul “Izvorul Tămăduirii”, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Mănăstirii Maglavit din judeţul Dolj.

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji la Mănăstirea Antim din Râmnicu Vâlcea, Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Mănăstirea Gura Motrului, judeţul Mehedinţi, iar Preasfinţitul Părinte Sebastian, Episcopul Slatinei şi Romanaţilor, va sluji la Catedrala episcopală “Înălţarea Domnului” din Slatina.

În Duminica a 2–a după Sfintele Paşti (a Sfântului Apostol Toma, 15 aprilie), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica “Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel” din Băileşti, judeţul Dolj,

Înaltpreasfinţitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, va sluji în Duminica Sfântului Apostol Toma la Catedrala Ortodoxă românească din Madrid, la invitaţia Înaltpreasfinţitului Părinte Iosif, Mitropolitul  Ortodox Român al Europei Occidentale şi Meridionale, iar Preasfinţitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, va sluji la Catedrala episcopală “Învierea Domnului”  din Caransebeş, la invitaţia Preasfinţitului Părinte Lucian, Episcopul Caransebesului.

Preot Gheorghe Cioiu