MSN

25.05.2018 – Programul slujirilor arhiereşti ale IPS Părinte Irineu

Sâmbătă, 26 mai 2018, Înaltpresfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Parohia Poiana de Sus, comuna Turburea, judeţul Gorj. Slujba religioasă va fi urmată de o procesiune până la Castelul „Roşianu” din localitatea Poiana, unde, peste 300 de tineri vor participa la Congresului Tinerilor Ortodocşi din Mitropolia Olteniei, ediţia a XIV-a, ce va avea anul acesta ca temă de dezbatere „Tinerii bisericii, voluntari pentru Hristos”.

Duminică, 27 mai 2018, în ziua praznicului Pogorârea Sfântului Duh (Rusaliile), Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfânta Treime”  din localitatea Strâmba, judeţul Gorj.

Luni, 28 mai 2018, de praznicul Sfintei Treimi, Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va face parte din soborul de ierarhi preoţi şi diaconi care va săvârşi Sfânta Liturghie la hramul Catedralei mitropolitane din Sibiu.

Preot Gheorghe Cioiu