MSN

10.08.2018 – Programul slujirilor arhierești ale Înaltpreasfințitului Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei

Sâmbătă, 11 august 2018, Înaltpreasfințitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, va săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, cu prilejul sărbătorii creștine închinată Sfântului Ierarh Nifon, Patriarhul Constantinopolului, în Catedrala Mitropolitană „Sfântul Mucenic Dumitru”, din Craiova, unde se află racla cu parte din moaștele Sfântului Nifon.

În Duminica a 11-a după Rusalii, în data de 12 august 2018, Înaltpreasfințitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, va săvârși Sfânta Liturghie la Mănăstirea Sadova, înconjurat de un ales sobor de preoți și diaconi. Pentru această duminică, pericopa evanghelică ne va vorbi despre Pilda datornicului nemilostiv, preluată din Evanghelia după Matei, capitolul 18, versetele 23-35.

(Doru Marcu)