• Biserica Sfantul Dumitru a fost locul in jurul careia a gravitat ani de-a randul viata orasului Craiova. A ocupat un loc de baza in sistemul de fortificatie al urbei.
  • Construita in stil bizantin, Catedrala Mitropolitana Sfantul Dimitrie este una din cele mai frumoase biserici ale orasului Craiova.
  • Catedrala mitropolitana "Sfantul Mare Mucenic Dimitrie" gazduieste moastele: Sfintilor Serghie si Vah, Sfintei Mucenite Tatiana si Sfantului Ierarh Nifon.
  • In inscriptia pastrata din timpul domniei lui Matei Basarab nu se pomenesc ctitorii anteriori intelegandu-se faptul ca monumentul ii apartine in intregime domnitorului.
  • Clopotnita Bisericii a fost construita din caramida vechiului castru roman de la Pelendava.

Catedrala | Arcade | Moaste | Inscriptie | Clopotnita

septembrie 2017
Lu Ma Mi Jo Vi Du
« Aug
 123
45678910
11121314151617
252627282930

20.09.2017 – Patriarhia Română sprijină financiar refacerea bisericilor afectate de furtună în Mitropolia Banatului

La propunerea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, Permanenţa Consiliului Naţional Bisericesc de miercuri, 20 septembrie 2017, a aprobat acordarea sumei de 80.000 lei ca ajutor financiar pentru Arhiepiscopia Timişoarei şi a sumei de 30.000 lei ca ajutor financiar pentru Arhiepiscopia Aradului, în vederea refacerii bisericilor afectate de fenomenele meteorologice severe care au avut loc în …..Citeste mai departe

20.09.2017 – Post clerical vacant în cadrul Arhiepiscopiei Craiovei

În urma şedinţei Permanenţei Consiliului Eparhial al Sfintei Arhiepiscopii a Craiovei din data de 15.09.2017, s-a hotărât scoaterea la concurs a postului de preot paroh la Parohia Perişoru Vechi, Protoieria Băileşti, cu 250 de familii, categoria III A.
Dosarele candidaţilor care îndeplinesc condiţiile de participare la concurs se depun la Sectorul Administrativ al Arhiepiscopiei Craiovei, …..Citeste mai departe

19.09.2017 – Comunicat de presă

Mesajul Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, adresat participanţilor la Congresul Naţional Hristos împărtăşit copiilor, ediţia a X-a, Centrul social-pastoral Sfânta Cruce – Caraiman, 18-20 septembrie 2017:

Recunoştinţă pentru împliniri, speranţă pentru viitor

Ediţia a X-a (aniversară) a Congresului Naţional Hristos împărtăşit copiilor ne cheamă să mulţumim lui Dumnezeu pentru lucrarea educaţională …..Citeste mai departe

18.09.2017 – Consfătuirea profesorilor de religie din judeţul Gorj

Profesorii de religie din judeţul Gorj s-au întrunit joi, 14 septembrie, în cadrul Consfătuirii metodico-pedagogice anuale, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei. Întâlnirea a fost găzduită de Amfiteatrul Colegiului Economic „Virgil Madgearu” din Târgu Jiu.

Reuniţi în şedinţă anuală de lucru, profesorii de religie de la şcolile din judeţul Gorj …..Citeste mai departe

18.09.2017 – Apel la rugăciune şi solidaritate cu oamenii afectaţi de furtună

În urma fenomenelor meteorologice extrem de severe care au provocat decesul a 8 persoane, rănirea altor 67 și grave pagube materiale în judeţele Timiş, Arad şi Bistriţa Năsăud, Patriarhia Română îndeamnă stăruitor clerul şi credincioşii din toate parohiile şi mănăstirile la rugăciune şi solidaritate exprimată inclusiv prin sprijin material concret, acolo unde este nevoie.
Rugăciunea …..Citeste mai departe