• Biserica Sfantul Dumitru a fost locul in jurul careia a gravitat ani de-a randul viata orasului Craiova. A ocupat un loc de baza in sistemul de fortificatie al urbei.
  • Construita in stil bizantin, Catedrala Mitropolitana Sfantul Dimitrie este una din cele mai frumoase biserici ale orasului Craiova.
  • Catedrala mitropolitana "Sfantul Mare Mucenic Dimitrie" gazduieste moastele: Sfintilor Serghie si Vah, Sfintei Mucenite Tatiana si Sfantului Ierarh Nifon.
  • In inscriptia pastrata din timpul domniei lui Matei Basarab nu se pomenesc ctitorii anteriori intelegandu-se faptul ca monumentul ii apartine in intregime domnitorului.
  • Clopotnita Bisericii a fost construita din caramida vechiului castru roman de la Pelendava.

Catedrala | Arcade | Moaste | Inscriptie | Clopotnita

martie 2019
Lu Ma Mi Jo Vi Du
« Feb
 123
45678910
11121314151617
25262728293031

25.03.2019 – Slujire arhierească la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ilie” din Craiova”

În Duminica a II-a din Sfântul și Marele Post al Paștilor, Înaltpreasfințitul Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, a săvârșit Sfânta Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ilie” din Craiova. La momentul rânduit, tânărul Encioiu Cătălin a primit hirotonia întru diacon pe seama parohiei Bîrca, din Protoieria Băilești.
În partea de început a cuvântului de …..Citeste mai departe

25.03.2019 – Eveniment istoric pentru Mitropolia Olteniei

25 martie 1949 – 25 martie 2019 sau 70 de ani de la înfiinţarea Mitropoliei Olteniei. Astăzi, de Praznicul Bunei Vestiri, retrăim cu toţii binecuvântarea istorică a unui nou început, marcat prin instalarea în scaunul vlădicesc de la Craiova a vrednicului de pomenire mitropolit Firmilian Marin.

Ridicat pe ruinele aşezării geto-dacice Pelendava (menţionată pentru …..Citeste mai departe

25.03.2019 – Marşurile „pro-vita” la Craiova şi Târgu Jiu

Ziua de 23 martie a adunat laolaltă sute de credincioşi în cele mai importante oraşe ale Olteniei, care au luat parte la „Marşul pentru viaţă”. Manifestarea de anul acesta a avut ca motto mesajul „Unic din prima secundă”, dorind să conştientizeze oponia publică de importanţa vieţii, încă din pântecele matern.
Aşa cum s-a obişnuit …..Citeste mai departe

25.03.2019 – Corul Seminarului Teologic din Craiova – Premiul I la Olimpiada Națională Corală, etapa zonală

Sâmbătă, 23 martie 2019, Liceul de Arte „Marin Sorescu” din Craiova a fost gazda unui eveniment cultural deosebit, anume Olimpiada Națională Corală, etapa zonală. Grupurile de tineri calificate la această etapă, după selecția din 23 februarie, au avut ocazia să își dovedească din nou aptitudinile muzicale. Pentru această etapă, am avut trei categorii de …..Citeste mai departe

22.03.2019 – Programul slujirilor arhierești ale Înaltpreasfințitului Dr. Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei

În Duminica a II-a din Post, la data de 24 martie 2019, Înaltpreasfințitul Dr. IRINEU, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, va săvârși Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Paraclisul Mitropolitan „Sf. Ilie” din Craiova.
Luni, 25 martie 2019, în ziua praznicului „Buna Vestire”, Înaltpreasfințitul Dr. IRINEU, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, va săvârși Sfânta și Dumnezeiasca …..Citeste mai departe