• Biserica Sfantul Dumitru a fost locul in jurul careia a gravitat ani de-a randul viata orasului Craiova. A ocupat un loc de baza in sistemul de fortificatie al urbei.
  • Construita in stil bizantin, Catedrala Mitropolitana Sfantul Dimitrie este una din cele mai frumoase biserici ale orasului Craiova.
  • Catedrala mitropolitana "Sfantul Mare Mucenic Dimitrie" gazduieste moastele: Sfintilor Serghie si Vah, Sfintei Mucenite Tatiana si Sfantului Ierarh Nifon.
  • In inscriptia pastrata din timpul domniei lui Matei Basarab nu se pomenesc ctitorii anteriori intelegandu-se faptul ca monumentul ii apartine in intregime domnitorului.
  • Clopotnita Bisericii a fost construita din caramida vechiului castru roman de la Pelendava.

Catedrala | Arcade | Moaste | Inscriptie | Clopotnita

mai 2018
Lu Ma Mi Jo Vi Du
« Apr
 123456
78910111213
21222324252627
28293031

25.05.2018 – Congresul Tinerilor Ortodocşi din MO la cea de a XVI-a ediţie: „Tinerii Bisericii – voluntari pentru Hristos

Peste 300 de tineri se întâlnesc astăzi în frumoasa localitatea Poiana, din comuna Turburea, judeţul Gorj, pentru a lua parte la cea de a XVI-a ediţie a „Congresului Tinerilor Ortodocşi din Mitropolia Olteniei” (CTMO). Evenimentul este precedat de Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie, săvârşită în biserica parohială de Înaltpreasfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul …..Citeste mai departe

25.05.2018 – Programul slujirilor arhiereşti ale IPS Părinte Irineu

Sâmbătă, 26 mai 2018, Înaltpresfinţitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Craiovei şi Mitropolitul Olteniei, va săvârşi Sfânta Liturghie la Biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Parohia Poiana de Sus, comuna Turburea, judeţul Gorj. Slujba religioasă va fi urmată de o procesiune până la Castelul „Roşianu” din localitatea Poiana, unde, peste 300 de tineri vor participa la …..Citeste mai departe

25.05.2018 – Comunicat de presă

Mesajul de felicitare al Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la aniversarea a 85 de ani de viaţă a Domnului Academician Eugen Simion, preşedintele Secţiei de filologie şi literatură şi fost preşedinte al Academiei Române, vineri, 25 mai 2018:

Un promotor al valorilor perene româneşti
Academicianul Eugen Simion la 85 de ani de …..Citeste mai departe

25.05.2018 – Zilele Liceului Teoretic „Mihai Viteazul” din Băilești

Liceul Teoretic „Mihai Viteazul” din municipiul Băilești împlinește anul aceste 96 de ani de existență, zilele instituției de învățământ fiind sărbătorite pe 24 și 25 mai.
Programul activităţilor dedicate aniversării a debutat joi, 24 mai, ora 10.00, cu derularea Concursului Judeţean de Folclor “M-a făcut mama oltean”, ediţia I, organizat în colaborare cu Inspectoratul Şcolar …..Citeste mai departe

24.05.2018 – Comunicat de presă

Mesajul de condoleanțe al Preafericitului Părinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la slujba de înmormântare a domnului academician Mircea Malița, joi, 24 mai 2018, Cimitirul Bellu din Bucureşti:

Un erudit diplomat român –
academicianul Mircea Maliţa
(1927-2018)

Am primit cu multă tristețe vestea trecerii din această viaţă a distinsului academician Mircea Malița, matematician, eseist, …..Citeste mai departe